Бездротова зарядка: як працює, плюси та мінуси

04.11.2022 14123 3

Багато смартфонів оснащуються бездротовою зарядкою. Часто цю функцію одержують флагмани. Бездротову зарядку завжди відносять до переваг смартфона, і через підтримку цієї технології суттєво збільшується вартість мобільного пристрою. Але чи такі зручні у використанні бездротові зарядки? Як вони взагалі працюють і які плюси та мінуси у них є? Відповіді на ці запитання ви знайдете у сьогоднішній статті.

Принцип роботи wireless charger

Бездротова зарядка ще називається Qi Wireless. Для роботи технології використовується явище під назвою електромагнітна індукція . Якщо говорити спрощено, за допомогою електричного струму та провідника створюється електромагнітне поле. Пристрій, поміщений у це поле, теж починає отримувати струм. Таким чином відбувається бездротове заряджання акумулятора.

Важливо, щоб телефон був оснащений індукційною котушкою. Цей елемент знаходиться позаду на корпусі телефону. Котушка виконує роль приймача. Без неї бездротова передача енергії неможлива. Саме тому телефон має із заводу підтримувати Wireless charger. Якщо підтримка такої технології відсутня, ви не зможете заряджати девайс без використання дроту.

Також ключову роль відіграють матеріали, з яких зроблений смартфон. Магнітне поле не проходить скрізь метал, тому задня панель девайсу має бути зроблена зі скла або пластику. Найкращу пропускну здатність демонструє скло.

Для чого потрібні док-станції

З технологією розібралися, тепер перейдемо до док-станцій. Станція бездротової зарядки – це спеціальний пристрій з горизонтальною або вертикальною поверхнею, на яку ставиться/кладеться девайс, який потрібно зарядити. Усередині пристрою розташована індукційна котушка. Станції виконуються із пластику чи скла, інакше магнітне поле не проходитиме.

Бездротові зарядні пристрої бувають різного виду: одні ЗП горизонтальні (як плоскі панелі), інші вертикальні (як підставки). Найбільшої популярності заслужили багатофункціональні станції, які можуть одночасно заряджати кілька пристроїв. Наприклад, ви ставите на підставку телефон, смарт-годинник та навушники, і відразу починається заповнення заряду в цих пристроях.

 

Є і спрощений варіант, який виглядає як плоска панель круглої або овальної форми. Для заряджання ви просто кладете телефон на цю панель. Але якщо всередині лише одна котушка (як зазвичай буває в компактних станціях), потрібно правильно розмістити смартфон, щоб його котушка потрапила у створене електромагнітне поле.

 

Сама док-станція не працює без дроту. Використовуючи звичайний USB-кабель та адаптер, його потрібно підключити до джерела живлення. Звичайні розетки з напругою 220 Вольт відмінно підходять для цієї мети. Виходить, що зарядка смартфону все одно не є бездротовою. Щоб користуватися телефоном, ви повинні знаходитися біля розетки, інакше док-станція не працюватиме. То чи є сенс у такій зарядці? Про це якраз у наступному пункті.

Переваги бездротової зарядки

Спочатку розглянемо плюси технології Qi Wireless, а потім перейдемо до мінусів.

 

Простота використання

Заряджати смартфон за допомогою бездротової зарядки дуже просто та швидко. Достатньо підключити док-станцію до джерела живлення та розмістити на ній мобільний пристрій. Не потрібно шукати дрот від телефону, прибирати заглушки від USB-порту (якщо вони є), вставляти кабель у гніздо. Особливо це зручно вночі, коли у темряві складно знайти USB-порт. Деякі док-станції оснащуються підсвічуванням, що є ще одним плюсом при нічному використанні.

 

Універсальність

Наступний незаперечний плюс – універсальність. Якщо придбати багатофункціональну бездротову станцію, ви зможете одночасно заряджати телефон, планшет, навушники, смарт-годинник або інші дрібні гаджети. Але обов'язково враховуйте, що такі аксесуари повинні підтримувати технологію Qi Wireless і бути оснащеними індукційною котушкою.

 

За допомогою багатофункціональної док-станції зарядяться відразу кілька пристроїв. При цьому не потрібно використовувати дроти. Потрібно лише один кабель, щоб підключити бездротовий ЗП до розетки.

 

Також на технологічному ринку представлені багатофункціональні ЗП, поєднані з LED-лампою. Ви одразу отримуєте і зарядку, і офісну лампу. Погодьтеся, що це крутий лайфхак для заощадження місця на робочому столі.

 

Менше дротів

Ця перевага пов'язана з двома попередніми. При використанні бездротової зарядки зменшується кількість шнурів, які потрібні для повсякденного використання. Не потрібно постійно діставати дроти з шухляди. В побуті знадобиться лише один провід від док-станції. Ви також заощадите гроші, адже USB-проводи від телефону часто ламаються і потрібно купувати нові.

 

Безпека

Деякі користувачі помилково вважають, що бездротові станції небезпечні, оскільки можуть проводити струм чи випромінювати шкідливе випромінювання. Обидва ці твердження є невірними.

 

Будь-яка док-станція, навіть із великою потужністю, точно не вдарить вас струмом. І, зрозуміло, жодної шкоди від випромінювання не буде, оскільки дальність електромагнітних хвиль становить лише кілька сантиметрів. Деякі інші пристрої, наприклад, роутери або мікрохвильові печі, випромінюють більш активне випромінювання, але навіть у такому випадку шкода не доведена вченими.

 

Бездротова зарядка, навпаки, безпечніша для смартфона, ніж провідна. Оскільки при бездротовому заповненні заряду на телефон не впливають стрибки напруги. Якщо у вас часто спостерігаються перебої в електромережі або аварійне відключення електрики, використання док-станції зменшить згубні наслідки для смартфона (так, це дуже актуально у сьогоденні). 

 

Вас може зацікавити: Випромінювання смартфонів (SAR) - чи є реальна шкода?

 

Довговічність

При дбайливому використанні док-станція прослужить набагато довше, ніж USB-проводи. Ми заряджаємо смартфон щодня, і вже за кілька місяців кабель може перегнутися, оголитися і перестати працювати. Прийде купувати новий шнур, оскільки немає сенсу лагодити кабель з великим розривом проводків. Бездротову станцію можна рідше відключати від розетки, завдяки чому провід від неї не травмуватиметься.

 

Не рекомендуємо придбати бездротові Зп зі скляним покриттям. Вони легко б'ються і дряпаються. Якщо все-таки хочете купити такий зарядний пристрій через стильний вигляд, звертайте увагу на аксесуари, виконані з міцного загартованого скла.

Недоліки бездротової зарядки

Тепер поговоримо про мінуси Qi Wireless. Недоліки, на жаль, також є і трохи псують враження при використанні ЗП.

 

Незручно користуватися телефоном

Док-станції, на які потрібно класти смартфон для заряджання, досить незручні. Ви не зможете взяти смартфон в руки і продовжувати ним користуватися. Доведеться зачекати, поки мобільний пристрій зарядиться.

 

Пристрої у вигляді підставки дозволяють розташувати телефон у вертикальному положенні та не переривати використання. Але все одно це не дуже зручно, адже від одного неправильного руху рукою смартфон зрушить з котушки, і підживлення батареї перерветься. Провід надійніший у цьому плані.

 

Низька швидкість заряджання

Бездротова зарядка суттєво програє провідний у потужності. Наприклад, топовий флагман Xiaomi 12 Pro (Dimensity Version) оснащений 67-ватною провідною та 50-ватною бездротовою зарядкою. На папері здається, що різниця невелика, але насправді смартфон підживиться набагато швидше від кабелю.

 

Аналогічна ситуація з новим Google Pixel 7: дротова 30-ватна зарядка підживить батарею до 50% всього за 30 хвилин, а на бездротову піде близько години. Якщо ви поспішайте, краще скористатися кабелем.

 

Додаткові грошові витрати

Ще один очевидний мінус Qi Wireless полягає в необхідності додатково придбати док-станцію. Зрозуміло, вона не йде в комплекті із телефоном. Тоді як багато виробників оснащують смартфони заводським USB-кабелем. Виходить, що бездротове заряджання вимагає додаткових витрат.

 

Якісний бездротовий ЗП від відомого виробника коштуватиме щонайменше 20-25 доларів. Багатофункціональні зарядки на кілька пристроїв переважно пропонуються за ціною від 40 доларів. Не всі користувачі готові витратити таку суму на придбання додаткових аксесуарів. З метою економії краще використовувати звичайний провід, особливо якщо він іде у комплекті з телефоном.

 

Потрібно знімати чохол

Більшість потужних чохлів перешкоджають зарядці телефону бездротовим методом. Це стосується кейсів з випуклими об'ємними елементами або блискітками, а також накладок з металу. Ви вже знаєте, що метал не пропускає магнітне поле, тому такі чохли потрібно знімати перед зарядкою.

Як визначити, чи підтримує телефон бездротову зарядку

Технологія Qi Wireless є далеко не у всіх смартфонах. Навіть топові флагмани іноді не підтримують її. Дізнатися про наявність цієї функції можна в технічних характеристиках телефону. Для перевірки підійде офіційний сайт виробника або надійні сторонні сайти, наприклад, GSMarena або форум 4pda . Під час перевірки звертайте увагу на наявність або відсутність рядка «Fast wireless charging».

 

Є ще один надійний спосіб – перевірити наявність конкретної моделі на сайті Wireless Power Consortium. Це база даних, до якої додаються всі смартфони із підтримкою технології Qi. Якщо смартфон підтримує бездротову зарядку, він точно буде в цій базі.

 

Отже, що необхідно для перевірки:

 

1. Перейдіть на сайт, скориставшись цим посиланням.

2. У рядок «FIND A PRODUCT» введіть назву моделі, що цікавить, і натисніть Enter.

3. Прокрутіть сторінку вниз до пункту PRODUCTS FOUND. Якщо вказаний смартфон підтримує Qi Wireless, він відобразиться в цьому розділі.

4. Натисніть по блоку з моделлю, щоб отримати додаткову інформацію: цифровий ідентифікатор смартфона, клас потужності зарядки, максимальну потужність, дату реєстрації пристрою на сайті.

У базі даних відображаються навіть телефони, які тільки були анонсовані і ще не надійшли у продаж. Таким чином, ви можете стежити за виходом новинок і підібрати собі модель з технологією Wireless Charger.

Що робити, якщо смартфон не підтримує Qi Wireless

Сторонні виробники розробили цікавий аксесуар у вигляді приставки із бездротовою зарядкою. Така приставка виглядає як невеликий плоский елемент, який кріпиться до задньої частини смартфона та підключається до нього через роз'єм USB. Або цей елемент, що є індукційною котушкою, поміщається у звичайний чохол. Таким чином смартфон отримує зовнішній бездротовий приймач, за допомогою якого можливе заряджання через док-станцію.

Використання зовнішнього бездротового датчика – це непоганий варіант для користувачів, які хочуть заряджати смартфон без дротів. Але варто враховувати, що USB-порт телефону все одно буде зайнятий кабелем із приставки. І коштують такі аксесуари досить дорого, тож добре подумайте перед покупкою.

Висновки

Бездротова зарядка – досить сумнівна функція. Так, з одного боку, вона полегшує зарядку смартфона, але водночас виникають додаткові незручності.

 

Якщо телефон підтримує Qi Wireless – це чудово, адже у вас є можливість вибрати, яким способом підживлюватимете смартфон. Але не варто спеціально купувати якийсь телефон лише тому, що він заряджається без дроту. Без цієї опції можна спокійно обійтися і не переплачувати.

 

Пишіть у коментарях, чи користуєтеся ви бездротовою зарядкою та чи вважаєте її важливою функцією у смартфоні.

Автор: Алина Никитина Дата публікації: 04.11.2022
Коментарі
Всього коментарів: 3
 
Лю
1
статья написана в 2022 году. Может, уже пора отказаться от дырки в корпусе телефона? Я отказался от разъёма. Заряжаю исключительно беспроводкой. Покупайте человеческие герете в конце концов.
02.05.2023 00:02
Відповісти
Сергей
1
Считаю эту функцию совершенно бесполезной ну или нужной 1-2% людей. Куда не плюнь - одни минусы. Ну и цена опять же. Я действую проще - покупаю 2-3 комплекта соответствующих зарядок, подходящих по характеристикам (домой, на работу и еще возможно куда где часто бываете) и вопрос закрыт. Если это слабый телефон, то шнур 2-3 метра для удобства. Если мощный зарядник, то за менее часа как правило зарядит. Этого более чем достаточно на мой взгляд. И весь этот комплект зарядок как правило дешевле хорошей беспроводной
09.11.2022 07:31
Відповісти
Анатолий
-2
Я поступаю еще проще. Купил как-то в Австралии блок 2х розеток сетевых . Правда, не нашего стандарта. Но на ней еще два разъема USB, запитанных от зарядки внутри блока. Блок розеток шнуром, (добавил) соединил с нашей розеткой. И все- заряжаю сразу 2 аппарата. Такое же есть в современных удлинителях. К сожалению не смог убедить наших производителей сделать свое подобное. Магазины завалены всякими розетками нашими и импортными, мало покупают, но наши так и не сделали подобное. Те розетки имеют еще по маленькому выключателю для каждой. Такое удобство- не лазить по квартире, выключая все, уходя или уезжая. Магазины и промышленность не понимает, что люди покупают обычные розетки, патроны и подобное 1-2 раза в жизни. Въезжая в новую квартиру, или в ходе ремонта. А такие - купил бы каждый - по несколько штук!
13.11.2022 18:12
Відповісти

Останні ролики на YouTube