Вигоряння дисплея: чому це відбувається і як протистояти цьому
Під час суперечок і дискусій на тему, що краще IPS або OLED, незмінно знайдуться ті, хто до недоліків останніх віднесуть ефект вигоряння. Проблема в тому, що якщо довгий час на екрані підсвічуються ті самі пікселі, то вони згодом тьмяніють і це візуально видно. Але скільки в «ефект вигоряння» реальної проблеми, а скільки перебільшень?
Можливо, ви серед тих, хто не поділяє всіх цих стогнів навколо вигоряння дисплеїв і не бачите тут якоїсь проблеми. Але є чимало тих, хто обмірковуючи наступну покупку, замислюється про те, вибрати йому смартфон з IPS-матрицею або OLED-панеллю намагається визначити найменше зло, зважуючи всі переваги та недоліки обох технологій. Постараємося відповісти на питання, що таке вигоряння екрану, чому це відбувається і що можна зробити, щоб уникнути?
Суть проблеми
Сам термін «вигоряння» дещо перебільшений і практично немає жодного «опіку» чи теплового на екран. Його прийнято застосовувати для опису ефекту знебарвлення якоїсь частини панелі. Він може виявлятися у вигляді помітних плям або візерунків на дисплеї, що характеризується втратою кольорів, вони стають тьмяними і бляклими, а передача кольору дисплея може йти в зелені або червоні відтінки.
Відбувається вигоряння у тих місцях, де інтенсивно використовується синій або білий кольори. Для відображення чорного кольору не використовується підсвічування, тому вигоряння в цих місцях не спостерігається. Незважаючи на те, що сучасні OLED-панелі еволюціонували і стали на голову вище за перші дисплеї з органічних з'єднань, проблема з вигорянням добирається і до них і нерідко цей ефект помітний на кнопках навігації та панелі повідомлень.
Причини
Головною причиною вигоряння матриці називають різний життєвий цикл життя світлових компонентів. У міру їх старіння змінюється яскравість, і перенесення кольорів поступово змінюється. Згодом багато панелі втрачають «лиск» і насиченість кольорів, хоча цю проблему можна вирішити програмно.
В OLED-матрицях вигоряння викликає різний термін життя червоних, зелених та синіх субпікселів. Причому субпікселі синього кольору пропонують нижчу світловіддачу. Їм доводиться працювати з вищим струмом, щоб запропонувати ту ж яскравість, що червоні та зелені субпікселі. Вищий струм призводить до швидкої деградації пікселя, скорочуючи термін його служби та екран «завалюється» у бік зеленого або червоного відтінку.
Чи є рішення?
Звичайно ж, виробники обізнані про те, що OLED-панелі схильні вигоряти. Samsung, як найбільший виробник матриць такого типу, почала використовувати технологію Pentile. Її суть у тому, що пікселі синього кольору роблять більшого розміру та вимагають менше струму для свічення. Це хитрування дозволяє збільшити термін служби таких пікселів і відсуває настання ефекту вигоряння та зміни кольору екрана.
Але це не вирішує проблеми повністю. Щоправда, об'єктивно дорогі OLED-матриці старіють повільніше за рахунок використання якісніших і довговічніших світлодіодів, а також продуманого компонування. У випадку з дешевшими екранами - процес старіння відбувається швидше.
Намагаються нівелювати проблему програмно. Так, у Wear можна активувати опцію «захист від вигоряння». У цьому режимі зображення ніби «пересувається» на кілька пікселів, щоб забезпечити більш рівномірне підсвічування. Смартфони з функцією Always-On Display прибігають до аналогічної практики.
Як все ж таки уникнути вигоряння?
Якщо екран вашого смартфона вже вигорів, допомогти йому не можна. У Google Play є програма, розробники якої стверджують, що здатні вирішити проблему. За фактом вони діють за принципом «випаленого поля», коли трохи знебарвлюється решта екрану, щоб нівелювати різницю в кольорах з безбарвними «плямами».
Існує ряд заходів, які дозволять продовжити термін служби екрана та уповільнити процес вигоряння:
- зменште яскравість дисплея до мінімально можливого рівня;
- скоротите до мінімуму час блокування екрана;
- не нехтуйте темним режимом, користуйтеся ним якнайчастіше;
- по можливості використовуйте режим занурення, щоб приховати панель сповіщень. Як альтернатива, можна вибрати засіб запуску, що пропонує аналогічну функцію, прозору панель повідомлень;
- встановлюйте шпалери, де переважають темні кольори, а також не забувайте міняти їх;
- працюйте з клавіатурою з темнішими темами, щоб запобігти вигоранню в нижній частині дисплея;
- перейдіть на жестове керування та відпустіть кнопки, якщо ця функція доступна на смартфоні.
Об'єктивно, сучасні OLED-панелі на голову вищі за своїх попередників і «старіють» повільніше, а ефект вигоряння стає дедалі рідкісним явищем. Але все ж таки уникайте тривалого відображення статичної картинки при максимальній яскравості, щоб екран прослужив максимально довго.
Підписуйтесь на Andro News у Telegram , « ВКонтакті » та YouTube -канал.
Очень часто смотрю короткие ролики в youtube, и теперь на белом экране справа видны силуэты (палец вверх, палец вниз и т.п.)...
Проблемы с выгоранием в основном встречается у тех, ту кого чёрная тема!