Випромінювання смартфонів (SAR) - чи є реальна шкода?

25.07.2022 20734 3

 

Сучасне суспільство неможливо уявити без мобільних пристроїв. Смартфони стали невід'ємною частиною нашого життя. Крім розваг та відпочинку, для деяких телефони також є засобом заробітку. Наприклад, блогери проводять практично весь свій час зі смартфоном.

Але невже таке часте використання гаджетів є абсолютно безпечним для людського організму? Це велика і складна тема, яка вже багато років викликає суперечки і стає предметом досліджень. Сьогодні ми спробуємо розібратися, чи реальна шкода від телефонів і чи варто нам боятися.

Чи виходить випромінювання від мобільних телефонів

Будь-який пристрій, у тому числі смартфон, випромінює електромагнітні хвилі. Із чим у нас асоціюється випромінювання? Правильно, з радіацією та подальшими плачевними наслідками. Багато сумнівних джерел лякають користувачів, що від телефонів йде радіація.

Відповідно це обов'язково призведе до незворотних змін в організмі. Навіть деякі вчені впевнено заявляють, що використання мобільних пристроїв набагато підвищує ризик виникнення онкологічних захворювань. Відразу скажемо, що це неправда, оскільки жодної доведеної наукової основи у цих твердженнях немає.


Так, від телефонів походить електромагнітне випромінювання. Але це повсякденна річ, яка не повинна лякати. Будь-який електроприлад, який використовується у побуті, також випромінює ці радіохвилі. Невелике випромінювання походить навіть від бетонних будівель. Відповідно, ми не можемо повністю відгородити себе від радіації, хоч би як страшно звучало це слово.

 

Різниця між іонізуючим випромінюванням та неіонізуючим

Важливо розуміти, що існує два види випромінювання – іонізуюче та неіонізуюче. Перший вид досить небезпечний: до нього відносяться ультрафіолетові, рентгенівські та гамма-промені. Така радіація легко проникає в тканини організму і викликає сильне пошкодження. Внаслідок цього виникають серйозні зміни в клітинах, що може привести до розвитку злоякісних пухлин або інших захворювань.

 

Незважаючи на свою небезпеку, іонізуюче випромінювання часто зустрічається у повсякденному житті. Це активне сонячне проміння, рентгенівські знімки, радіохірургія, променева терапія. Повністю позбутися іонізуючого випромінювання неможливо, але потрібно намагатися максимально знизити його вплив.

Наприклад, влітку завжди користуватися сонцезахисним кремом, рідко відвідувати солярії, а при рентгені одягати жилет зі спеціальними захисними пластинами. Саме іонізуюче випромінювання прийнято називати радіацією (опроміненням).


 

Є й другий тип електромагнітного випромінювання – неіонізуючий. На відміну від іонізуючого, він не здатний завдати істотної шкоди тканинам. Саме таке випромінювання походить від смартфонів та інших пристроїв, а ще від стільникового зв'язку, Wi-Fi, Bluetooth. Неіонізуюче випромінювання можна зустріти при термообробці металів та нагріванні мікрохвильовими променями (використання мікрохвильової печі). Теплове випромінювання та видиме світло також відносяться до неіонізуючого типу.

 

Вчені довели, що серйозної шкоди від такого випромінювання немає: воно не здатне відокремлювати електрони від атомів. Єдиний видимий прояв може полягати у нагріванні – саме таким чином працюють, наприклад, мікрохвильові печі. Але абсолютна безпека неіонізуючого випромінювання не доведена, тому виникає так багато суперечок та домислів.

 

Чи можуть смартфони викликати онкологічні захворювання

Ми вже з'ясували, що від мобільних пристроїв виходить неіонізуюче випромінювання, яке не деформує та не ушкоджує клітини організму. На відміну від того ж ультрафіолету, що відноситься до іонізуючого типу. Сонячне проміння, яке може здатися нешкідливим на перший погляд, здатне викликати рак шкіри, і це науково доведено. Виходить, від сонця шкоди набагато більше, ніж від смартфона.

 

Проводилося багато різних досліджень та дослідів, у ході яких вчені намагалися встановити зв'язок між неіонізуючим випромінюванням та виникненням онкології. В одному експерименті брали участь миші: у деяких звірят, які отримували велику дозу неіонізуючого випромінювання, виникли осередкові пухлини. Але щури, які не опромінювалися, прожили менше.

 

 

Виходить, в людських умовах такі експерименти неактуальні, оскільки літній вік сам собою є фактором ризику для розвитку захворювань. Та й миші опромінювалися максимально близько до тіла протягом 9 годин безперервно. Погодьтеся, що ви не тримаєте смартфон біля голови по 9 годин щодня.

 

Інший вчений заявив, що для виникнення ризику пухлин смартфон має використовуватись по 20 годин протягом 60-70 років. Знову ж таки, у наших реаліях це практично неможливо.

 

Ми з'ясували, що немає жодних досліджень, які б підтверджували небезпеку телефонів у плані розвитку онкології. Але все ж таки варто дотримуватися заходів безпеки, про які розповімо в наступному пункті.

 

Читайте також: Огляд Xiaomi Band 7 та Band 7 Pro

Як визначити відносну безпеку телефонів

Щоб максимально убезпечити користувачів, було створено параметр SAR, що розшифровується як Specific Absorption Rate. Це питомий коефіцієнт поглинання електромагнітної енергії. Тобто SAR показує відсоток електромагнітної енергії, яка поглинається тканинами організму і, відповідно, гіпотетично може призвести до якихось змін.

 

 

Кожен смартфон має різний рівень Specific Absorption Rate. Чим вище SAR – тим небезпечніший телефон. За заявою німецького Федерального відомства з радіаційного захисту , показник SAR не повинен перевищувати 2 Вт на 1 кг. Якщо цифра більша, то пристрій можна віднести до категорії небезпечних. Урядовий орган « Der blaue Engel », що займається питаннями екології, є більш категоричним, і максимальне безпечне значення SAR встановлює на рівні 0,60 Вт на 1 кг.

 

Також коефіцієнт поглинання відрізняється залежно від частин тіла людини: у районі голови та вуха поглинання більше, ніж в інших частинах тіла. Наприклад, значення Samsung Galaxy S21 5G на вухо становить 0,46 Вт/кг, тоді як на тіло – 1,51 Вт/кг. Саме тому не рекомендується довго тримати смартфон біля голови.

Як дізнатися рівень SAR у своєму телефоні

Значення SAR є загальнодоступним, і його може переглянути будь-який користувач. Цей показник вказується в технічних характеристиках мобільного пристрою – його можна знайти на зворотному боці коробки або буклеті, що йде в комплекті.

Якщо не знайшли SAR на упаковці та документації, зайдіть на будь-який технологічний сайт або інтернет-магазин і перейдіть до розділу з характеристиками. Там обов'язково буде значення Specific Absorption Rate. Наприклад, на сайтах DeviceSpecifications і GSMarena майже завжди є цей параметр в окремій вкладці.

 

Зараз досить рідко зустрічаються моделі із значенням SAR, що перевищує 2 Вт на 1 кг. Європейські країни ретельно стежать за екологією та безпекою, тому телефон із високим коефіцієнтом поглинання може просто не надійти у продаж. Але перед покупкою рекомендується самостійно перевіряти цей важливий параметр.

 

Рівні SAR у популярних смартфонах

Ми підготували розгорнуту таблицю, де знаходяться популярні моделі телефонів та їх значення SAR. Завдяки цій таблиці вам не потрібно самостійно шукати рівень Specific Absorption Rate в характеристиках. У параметрі вказали вплив і голову, і тіло.

 

Модель

SAR на голову/вухо (Вт/кг)

SAR на тіло (Вт/кг)

iPhone 13 Pro Max

0,99

0,98

iPhone 13 Pro

0,99

0,98

iPhone 13

0,98

0,99

iPhone 13 mini

0,97

0,98

iPhone 12 Pro Max

0,98

0,99

iPhone 12 Pro

0,99

0,99

iPhone 12

0,98

0,99

iPhone 12 mini

0,98

0,99

iPhone 11

0,95

0,99

iPhone SE (2020)

0,98

0,99

Samsung Galaxy S21 5G

0,46

1,51

Samsung Galaxy S20 FE

0,34

1,44

Samsung Galaxy A52s 5G

0,35

0,84

Samsung Galaxy A52

0,35

0,84

Samsung Galaxy A52 5G

1,06

1,42

Samsung Galaxy A22

0,52

1,59

Samsung Galaxy A22 5G

0,73

1,23

Samsung Galaxy M22

0,49

1,13

Samsung Galaxy M12

0,53

1,38

Xiaomi 12

0,59

0,99

Xiaomi 12 Pro

0,59

0,99

Xiaomi 12X

0,59

0,99

Xiaomi 11 Ultra

0,54

0,99

Xiaomi 11 Lite

0,55

0,94

Redmi Note 11

0,59

0,98

Redmi Note 11 Pro

0,57

0,85

Redmi Note 11S 5G

0,59

0,99

Redmi Note 11 Pro 5G

0,37

0,79

Poco F4 GT

0,59

0,96

Poco F2 Pro

0,55

0,98

Poco F3

0,59

0,84

Poco X3 NFC

0,53

1,58

Poco X3 Pro

0,57

0,89

Poco M4 Pro

0,59

0,84

Poco M4 5G

0,59

0,99

 

Як бачимо, у більшості моделей показник SAR не перевищує 1,50 Вт/кг. Нагадаємо, що за стандартами ЄС безпечним вважається значення до 2,00 Вт.

 

Вас може зацікавити: Корисні програми, які працюють без інтернету

Заходи безпеки при користуванні телефоном

Дотримуйтесь наведених нижче рекомендацій, щоб знизити можливий шкідливий вплив смартфона:

  • Під час телефонної розмови вмикайте гучний зв'язок або прибирайте гаджет якомога далі від вуха.
  • Не залишайте смартфон біля голови на ніч. Бажано забирати його в іншу кімнату.
  • Носіть мобільний пристрій у сумці або рюкзаку. Не варто класти його в кишені штанів чи куртки. Пам'ятайте: чим ближче до тіла знаходиться пристрій, тим сильніша шкідлива дія.
  • По можливості знаходьтеся біля джерела зв'язку або інтернету. Було доведено, що при поганому сигналі інтернету або мобільної мережі випромінювання збільшується, оскільки телефон потребує більше енергії для отримання сигналу.
  • Зменшіть час користування телефоном. Так, для деяких мобільний пристрій – це і відпочинок, і заробіток. Але варто подумати про своє здоров'я - використання смартфона добу безперервно точно його не покращить. На день намагайтеся приділяти девайсу не більше 4-5 годин.
  • Обмежте доступ дитини до мобільного пристрою. Діти більш схильні до випромінювання: їх череп тонший, ніж у дорослого. Подбайте, щоб дитина проводила з телефоном не більше 2 годин на день.
  • Вибираючи мобільний пристрій, обов'язково звертайте увагу на значення SAR. Купуйте моделі з найменшим значенням.

Інша шкода для здоров'я від смартфонів

Ми розібралися, що зв'язок між використанням телефону та виникнення онкології не доведений. При помірному використанні неіонізуюче випромінювання є абсолютно безпечним. Але є інші аспекти, на які негативно впливають мобільні пристрої. А саме:

 

  • Знижується гострота зору. Особливо це актуально для AMOLED-екранів з високим рівнем ШІМу. Докладніше про це читайте в окремій статті .
  • З'являється залежність та психологічні проблеми. Вчені довели, що користувачі, які мають залежність від телефону, більше схильні до депресії і неврозу. Такі люди можуть бути дратівливими, замкнутими в собі, сумними та незадоволеними життям. Дозвілля стає одноманітним і марним. Весь свій вільний час користувач проводить з телефоном замість того, щоб займатися спортом, гуляти, читати, дивитися цікаві телепрограми, спілкуватися з друзями та рідними.
  • Погіршуються когнітивні функції. Людина розгублена, погано сприймає та запам'ятовує нову інформацію, у неї знижується працездатність.

Особливо мобільні пристрої можуть негативно впливати на малюків, підлітків, літніх людей, вагітних і тих, у кого знижений імунітет.

 

Висновки

Телефони не здатні викликати онкологічні захворювання, оскільки неіонізуюче випромінювання не проникає глибоко у тканини організму. Але при тривалому використанні ризик виникнення захворювань все одно трохи підвищується, якщо рівень SAR перевищує максимальний максимальний поріг.

 

Набагато більша ймовірність, що у вас виникнуть інші проблеми зі здоров'ям – поганий зір, хронічна втома, головний біль, дратівливість, порушення когнітивних функцій. Тому обов'язково відпочивайте від телефону та не дозволяйте розвинутися залежності.

 

 

Пишіть у коментарі скільки годин на день використовуєте смартфон, і чи відчуваєте від цього якісь негативні наслідки. Успіхів!

Автор: Алина Никитина Дата публікації: 25.07.2022
Коментарі
Всього коментарів: 3
 
Артемий
-3
Грубый копипаст из различных источников
08.08.2022 15:50
Відповісти
Алина Никитина
0
В статье указана достоверная информация, которая, ясное дело, будет повторяться и в других материалах на эту тему. Поскольку вся структура строится на фактах и исследованиях, которые неизменны. "Отсебятина" в этой теме не приветствуется.
09.08.2022 00:42
Відповісти
Влад
6
Спасибо за инфу)
06.08.2022 21:32
Відповісти

Останні ролики на YouTube